Executive Team

Claire MacleanChief Executive Officer
Juliet BrantHR Director
Steve GroutageChief Operations Officer
Chris KeyChief Financial Officer
Lorna MarsonExecutive Data Manager and Analyst
Jane PlantExecutive PA
Jodie BolterExecutive Principal
Sarah DeakinExecutive Principal
Rachael RussellExecutive Principal
Sam RoachExecutive Principal
Darren TurnerExecutive Principal

Principals

Raj BloomfieldTudor Grange Primary Academy Yew Tree
Jodie BolterTudor Grange Primary Academy Meon Vale; Tudor Grange Academy Redditch
David ButlerTudor Grange Academy Worcester
Daniel ClearyRobert Smyth Academy
Anika CollinsHead of School Primary Phase – TG Primary Academy Samworth
Nicola CrehanTudor Grange Academy Kingshurst
Sarah DeakinTudor Grange Primary Academy St James
Gail DuxburyTudor Grange Primary Academy Haselor
Rachel HughesTudor Grange Primary Academy Perdiswell
Louise PorterTudor Grange Primary Academy Hockley Heath
Sam RoachTudor Grange Samworth Academy
Claire SmithTudor Grange Academy Solihull

School Improvement Team

Name Role 
Aiden BannonAssociate Principal: Attendance
Elizabeth Bridgett Curriculum Adviser: Maths 
Simon BrownPedagogical Adviser: Computing 
Mariesue Burgess Trust lead: SEMH 
Matthew Boyle Associate Principal: Behaviour
Ellie Caple Curriculum adviser: Science 
Ohee’ul ChoudhuryPedagogical Adviser: Maths Curriculum 
Will Davies Pedagogical Adviser: Assessment and Use of Data 
John Holmes Associate Principal: Curriculum and Assessment
Caroline Jennings Trust – Attendance Welfare Officer
Bev KhoslaPedagogical Adviser: EYFS
Emma KeenPedagogical Adviser: Maths
Cynthia Kuria SIB Administrator 
Lydia LovePedagogical Adviser: Whole School Literacy
Rachael Mann Safeguarding Adviser 
Helen Myers Curriculum Adviser: English 
Georgie O’ToolePedagogical Adviser: English
Tom Pole Associate Principal: Personal Development
Ruth RichmondPedagogical Adviser: Primary Maths
Rhiannon RowePedagogical Adviser: English
Kate Tipping Pedagogical Adviser: PSHE/SRE 
Charlotte Turner Leadership Adviser: QFT – Reading 
Clare Waterhouse Leadership adviser: SEND and Safeguarding 
Kate WilliamsPedagogical Adviser – Primary English

Secondary Assessment Team

Subject Lead 
Art Claire Mills 
Business and economics Adam Burrows 
Dance Marie Routledge 
Drama Rachel Allaway 
DT Rebecca Jones 
English Farida Mili 
Food Caroline Selwood 
Geography Adam Folbigg 
Health sciences Jen Saunders 
History Lucie O’Brien and Nathan Whyte 
Maths Nancy Grealey 
Media studies Laura Bradwell 
MFL: co-ordination Georgina Jackson 
MFL: French Eleanor Morris 
MFL: German Joanna Hadfield 
MFL: Spanish Maria Camacho Mingorance 
Music Kate Harper
PE Matthew Barnes 
RE Louie Mortimer 
Science: biology Steve Lawrence 
Science: chemistry Ibrahim Mukaddam 
Science: physics Beth Marson 
Social sciences Abby Gardner-Beddoes 
STEPS and citizenship Charlotte Mackie 

Primary Subject Leads

Subject Lead 
Art Claire Mills and Dan Page 
Computing Laura Hodges 
Design Rebecca Jones 
Geography Eleanor Grierson 
History Lucie O’Brien and Nathan Whyte 
MFL Maria Di Risio 
Music Rachael Hampton
PE Joseph Grange 
PSHE Holly Lynch 
Science Jo Luckhurst 

Disciplined Innovation Team

Name Subject Base school 
Caroline Albanese Early years mathematics St James 
Helena Bithell Decoding Worcester 
Andy Cox English remote learning Solihull 
Kirsty Lewis Parental engagement and recognition of reading St James 
Ani O’Connor KS3 science Worcester 
Katie Rule Science remote learning Worcester 
Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close